Estetik ve güzel bir yüz denildiğinde akla ilk olarak burun gelir. Burun yüzün tam merkezinde olduğu için yüz hatları, jestler ve mimikler onun sayesinde belirlenir. Ancak her burunun şekli, simetrisi ve büyüklüğü yüze uygun olmayabilir. Burundaki herhangi bir asimetri, fonksiyonel ve yapısal olarak kişiyi oldukça rahatsız edebilir.

 

Burundaki asimetrik sorunlar doğuştan olabileceği gibi, kaza ya da travma sonrası da meydana gelebilir. Burundaki asimetri sadece estetik olarak değil, nefes alma sorununa da yol açacağından, travma sonucu işlevsel özelliklerini yapmakta zorlanabilir. Ayrıca estetik ameliyat sonrası da burunda asimetrik bozulmalar yaşanabilir. Operasyonda kullanılan tekniğe ve hekimin uzmanlığına bağlı olarak asimetrik bozulmalar gelişebilir. Bu durum da ameliyatın başarısız geçtiğini gösterir.

 

Hastanın ameliyat sonrası tutumu da önemli bir etkendir. İyileşme sürecinde burun iyi korunmaz veya darbe alınırsa asimetrik bozulmalar yaşanması normaldir. Bunların haricinde verilen egzersizleri yapmamak, ilaçları ve spreyleri düzenli kullanmamak ve gözlük takmak gibi faktörler de burnun estetiğinin bozulmasına neden olabilir. Burunda gözlemlenen en yaygın simetri problemleri; orantısız burun delikleri ile burun kanatları, burun sırtında çökme-yamulma ve burun ucunda düşme-eğrilik gibi asimetrilerdir.

 

Asimetrik burunun yol açtığı fiziksel ve fonksiyonel sorunlardan ameliyatlı ya da ameliyatsız rinoplasti ile kurtulmak mümkündür. Birçok kişi cerrahi yönteme sıcak bakmadığından ameliyatsız yönteme başvurmaktadır. Normal burun ameliyatından daha kolay ve çabuk uygulanması, iyileşme süresinin çok kısa olması gibi avantajlar, ameliyatsız yöntemlere talebi artırmaktadır. Ameliyatsız burun estetiği ile asimetrik sorunları olan tüm burunlar düzeltilebilir. Ancak herhangi bir sağlık problemi söz konusuysa bu yöntem uygulanmaz.

 

Ameliyatsız burun estetiği hastaya enjeksiyon teknikleri kullanılarak, ayakta tedavi protokolü ile uygulanır. İşlem esnasında anestezi alınmaz, kesi yapılmadığı için ağrı ve acı da yaşanmaz. Ortalama 10 dakika süren pratik bir müdahaledir. Operasyonun amacı marjinal değişimler yapmadan, asimetrik kısımları doldurarak burna daha dinamik ve estetik bir görünüm kazandırmaktır. Burun ucu düşüklüğü için de, burnu aşağı çeken kasa enjeksiyon yapılarak dikleşmesi sağlanır. Düzensiz profil doldurulduğundan burun delikleri ve kanatları orantılı hale gelir. Bu sayede  nefes alımı da düzenlenir.

 

Dolgu malzemeleri olarak hyalüronik asit ve botox kullanılır. Ameliyatsız burun estetiğinde kullanılan dolgu malzemesinin kullanım süresi kalitesine ve içeriğine bağlıdır. Tabi hastanın vücut direnci ve anatomik yapısı da malzemenin ömrünü belirlemektedir. Ameliyatsız girişimler kısa vadede çözüm sunarlar. Daha kalıcı bir tedavi isteniyorsa konusunda uzman bir hekime danışılmalı ve cerrahi yöntem planlanmalıdır.