İnsan psikolojisini etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlardan en önemlisi de fiziksel problemlerdir. Çünkü dış görünüm ile psikoloji doğrudan ilişkilidir.Bir kişinin kendini güzel ya da yakışıklı hissetmesi o kişinin kendine olan özgüvenini artırır ve daha mutlu olmasını sağlar. Sosyal bir varlık olarak yaşadığı çevredeki konumu da şekillenir.

Kişiler arası ilişkilerde yüz güzelliği önemli bir kriterdir. Özellikle burun şekli tüm mimikleri ve ifadeyi belirlediğinden, burunla ilgili şekilsel rahatsızlıklar tüm sosyal hayatı etkileyebilir. Burnundan memnun olmayan bir kişi çekingen, asosyal, cesaretsiz ve mutsuz olabilir.

Etnik kimliğimiz ve bulunduğumuz coğrafya itibariyle toplumca iri, kemikli karakteristik bir burun yapısına sahibiz. Diğer dünya ülkeleri ile kıyaslandığında burnumuzla barışık olmamız nasıl beklenebilir değil mi? Bu sebeple de burnunun şeklinden memnun olmayan insan sayısı hayli fazladır. Bu durum genellikle gençlerde ve orta yaştaki kişilerde sıkça rastlanır. Tabi kendiyle barışık olan, burnunu olduğu gibi beğenen ve ameliyat düşünmeyen kişiler de oldukça çoktur.

Yaşadığımız çağ görselliğin ön planda olduğu ve aktif iletişimin kurulduğu bir devirdir. İleri teknoloji ve dijital tabanlı sosyal platformlar sayesinde dünyanın her yerindeki insanlarla iletişim kuruyor ve fotoğraflarımızı paylaşıyoruz. Bu fotoğraflarda mükemmel görünmek ve güzel yorumlar almak istiyoruz. Ayrıca iş, okul ve sosyal yaşamda da bir adım önde olmak, herkesçe sevilmek ve beğenilmek bizim için oldukça önemli.

Özellikle kariyer hedefi olan kişilerin burnuyla yaşadığı problemler iş performanslarında düşmeye bile neden olabiliyor. Dünya görüşü ve beklentiler hızla değişiyor. Haliyle bilgi, birikim ve becerinin şart koşulduğu bir devirden, fiziksel görünümün ilk koşul olduğu bir döneme gelinmesi de şaşırtıcı değildir.

Tüm bu bahsettiklerimiz estetik burun ameliyatlarının son yıllarda çok rağbet görmesinin sebeplerinden bazılarıdır. İnsanlar yüz güzelliği dendiğinde ilk olarak burunlarını düşünürler. Ancak burun ameliyatı kişilerin hayatında bir mucize yaratmaz. Yani estetik operasyonun sihirli bir değnek gibi algılanması doğru değildir. Ameliyat sonrası değişen sadece burnunuzun şekli olacaktır. Hayatınıza kaldığınız yerden devam edeceğinizi unutmayın.

Estetik müdahale sonrası psikolojik olarak yaşanan olumlu yönler de vardır. İlk olarak hasta kendini rahatlamış hisseder, motivasyonu geri gelir. Aynaya bakmaktan çekinmez, özgüveni artar. Yüz yüze iletişimde ve sosyal ortamlarda neşeli davranır. Mutlu olduğu için de daha pozitif ve enerjik olur. Benlik saygısı arttığından okul ya da çalışma hayatında aktif rol oynar.

Estetik burun ameliyatı hangi nedenden ötürü yapılırsa yapılsın önemli olan sağlıklı ve doğal görünen bir buruna sahip olmaktır. Sırf beğenilmek uğruna radikal kararlar almaktan kaçınmalısınız. Burnunuzla ilgili tüm kaygılarınızı ve isteklerinizi hekiminize detaylıca anlatmalısınız. Ancak bu sayede ameliyat sonucundan memnun kalabilirsiniz.